Barmix logo

Kogo oraz ilu gości zaprosić na swoje wesele?

Kogo zaprosić na wesele

 

 

Dzień wesela to jeden z najbardziej ekscytujących i pamiętnych dni w Twoim życiu. To okazja, która gromadzi przyjaciół, rodzinę i wszystkich ludzi, na których Ci zależy. Z tego powodu wiele par zadaje sobie pytanie: Ile osób oraz kogo zaprosić na swoje wesele? Czy powinienem mieć wesele na dużą skalę, czy raczej skromne? Czy muszę zaprosić dalekich krewnych, czy tylko najlepszych przyjaciół? A co z sąsiadami albo przyjaciółmi rodziny? To tylko niektóre z pytań, które pojawiają się podczas planowania weselnej listy gości. Ten artykuł pomoże Ci określić które osoby oraz ilu gości powinieneś zaprosić na swoje wesele!

Ilu gości powinieneś zaprosić na swoje wesele?

Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, że goście weselni są niezwykle nieprzewidywalni. Na jednym weselu dużo osób odmówi, a na drugim przyjdzie więcej osób, niż na początku miało się pojawić. Po pierwsze oszacuj swoje koszty! Jaki jest Twój budżet? Wesele to wiele kosztów, które bardzo szybko się sumują. Zapraszanie większej ilości gości, niż możesz sobie na to pozwolić nie jest dobrym rozwiązaniem. Z reguły wesela się zwracają lub są na lekkim minusie. Nie każdego stać, aby włożyć dużo do koperty oraz wciąż zdarzają się sytuacje, że pary młode otrzymują puste koperty. Tak więc główną zasadą jest określenie na ile osób możesz sobie pozwolić. Po drugie wypisz wszystkich, których chciałbyś mieć na swoim ślubie, których wypada zaprosić, osoby, które Ciebie zapraszały, sąsiadów, znajomych z pracy, absolutnie wszystkich. Metoda ta jest powszechnie stosowana, ponieważ zapewnia, że nikogo nie pominiesz i pozwoli oszacować ile maksymalnie osób macie na liście. Istnieje jednak wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy określaniu liczby gości, których należy zaprosić na swoje wesele. Jaka jest średnia liczba gości na innych weselach w Waszej okolicy? Ta liczba może się znacznie różnić w zależności od miejsca zamieszkania. Jeśli chcesz mieć duże wesele z przytupem, to czy lokal, który wybrałeś pomieści wszystkich? Z kim jesteście najbliżej? Możesz chcieć zaprosić tylko te osoby, które są naprawdę ważne dla Ciebie i Twojego partnera. W ten sposób sprawisz, że Twoje wesele będzie wydarzeniem wyjątkowym dla wszystkich zainteresowanych. Takie przemyślenia oraz lista pomoże Ci określić liczbę gości. W następnej części artykułu zamieściliśmy wykres przedstawiający wyniki ankiety z grupy na facebooku, które mogą Ci pomóc.

Ilu osób inni zaprosili na swoje wesele?

Poniżej prezentujemy wyniki naszej ankiety. Pytanie brzmiało “Ile osób zaprosiłeś na swoje wesele”. Mieliśmy naprawdę spory odzew. A o to wyniki ankiety:

1. mniej niż 5o – 13 głosów
2. 50-100 – 22 głosy
3. 10o-150 – 43 głosów
4. 150-200 – 67 głosów
5. 200-250 – 32 głosy
6. więcej niż 25o – 17 głosów
Suma głosów: 194

Jak widać zdecydowana większość par młodych zaprosiła powyżej stu osób, ale poniżej 200. Jest to optymalna ilość, gdyż na pewno w tej liczbie znajdzie się nasza rodzina i przyjaciele.

Ile osób zaprosić na swoje wesele?

Kiedy powinieneś zaprosić więcej gości?

Jeśli chcesz wyprawić duże, ekstrawaganckie wesele i chcesz zaprosić wszystkich swoich przyjaciół, krewnych i znajomych, to jak najbardziej, zaproś tyle osób, ile uważasz za stosowne. Oprócz powyższego, istnieje kilka czynników, które wskazują, że powinieneś zaprosić więcej osób na swoje wesele. Jeśli urządzasz wesele w swoich rodzinnych stronach, a dodatkowo są to też rodzinne strony partnera, to możesz skupić się na większej ilości osób, gdyż nie poniesiesz, aż tak wysokich kosztów za noclegi. Jeśli będzie mało dzieci na weselu, to również możesz sobie pozwolić na większą ilość gości dorosłych. Masz dużą rodzinę? Jeśli pochodzisz z dużej rodziny, to na pewno wesele będzie większe. Jesteś duszą towarzystwa i wszyscy Twoi znajomi zapraszają Cię na wesela? Powinieneś również ich zaprosić. Natomiast jeśli chcesz zaprosić jeszcze więcej osób, ale nie pozwala Ci na to budżet, to możesz zrezygnować z niektórych atrakcji weselnych albo zamienić drogie atrakcje na budżetowe. Przykładowo zamiast Barmana możesz wynająć Barmixa, wtedy koszt Twojej atrakcji będzie o około 2 tysiące mniejszy, co pozwoli na zaproszenie większej ilości osób.

Kiedy powinieneś zaprosić mniejszą liczbę gości?

Z drugiej strony, są sytuacje, kiedy sensowne jest zaproszenie mniejszej liczby gości. Przy ustalaniu, ilu gości zaprosić, pamiętaj, że wesela z mniejszą liczbą gości są często bardzo przyjemne, ponieważ jest mniej planowania i mniej stresu. Chcesz mieć małe, intymne wesele? Jeśli małe wesele jest twoim stylem, to zdecydowanie wybierz tą opcję. Masz mniejszą rodzinę? Jeśli pochodzisz z małej rodziny lub masz niewielu bliskich przyjaciół, to możesz sobie pozwolić na zaproszenie mniejszej listy gości. Urządzasz wesele daleko od rodzinnych stron? Nie każdy będzie mógł dojechać oraz wielu osobom będziesz musiał zagwarantować nocleg. Co ważne, zapraszając małą ilość osób wszelkie wpadki odbiją się dużo mniejszym echem.

Kogo zaprosić z rodziny?

Kwestia tego, kogo zaprosić z rodziny na wesele, od wielu lat jest kwestią sporną. Opinii na ten temat jest naprawdę mnóstwo. Wszystko zależy od tego jak dużą albo jak małą masz rodzinę! Jeśli posiadasz bardzo dużą rodzinę, to na pewno nie zaprosisz wszystkich. Oczywiście działa to też w drugą stronę. Skoro posiadasz małą rodzinę, to zaprosisz zdecydowaną większość rodziny. Nie musisz zapraszać dalekiej rodziny. Tak samo nie musisz zapraszać pewnych osób z rodziny, bo tak wypada. Dodatkowo musisz pamiętać, że rodzina mieszkająca za granicą może nie pojawić się na weselu.

Jakich znajomych zaprosić?

Każdy kto sporządza weselną listę gości zadaje sobie to pytanie. Przez liczne zmiany w naszym życiu oraz z biegiem upływu lat nasi znajomi diametralnie się zmieniają. Posiadanie przyjaciół, którzy również właśnie się pobierają lub mają zamiar się pobrać, jest wielkim bonusem i warto ich zaprosić na swoje wesele! To nie tylko mnóstwo zabawy, aby zaplanować wesela razem, ale to również sprawia, że wiele rzeczy związanych z organizacją wesela będzie dużo łatwiejsze. Istnieje też wiele korzyści z posiadania swoich najbliższych przyjaciół na swoim weselu, ponieważ Twoi najbliżsi przyjaciele mogą czuć się zobowiązani, aby Twoja impreza była jak najlepsza. Musisz też pamiętać, że niektórzy mogą się obrazić, ale skoro nie masz z takimi osobami kontaktu od dłuższego czasu to co Cię to obchodzi?

Czy zaprosić znajomych z pracy?

Myślisz o zaproszeniu znajomych z pracy na swój ślub? A może powinieneś zachować swobodę i ograniczyć listę gości do członków rodziny? Odpowiedź może być nieco skomplikowana, ale przyjrzymy się plusom i minusom zapraszania gości z pracy. Istnieją plusy i minusy takiego rozwiązania. Jeśli w swojej pracy pracujesz krótko, to na pewno takich osób nie będzie dużo. Natomiast jeśli pracujesz dość długo, to wybór znajomych, których zaprosisz na ślub będzie raczej łatwy. Jeszcze inaczej ma się sprawa, kiedy pracujesz w bardzo małej firmie, wtedy może być głupio nie zaprosić znajomych z pracy. Jeszcze innym czynnikiem jest to jak daleko organizujesz wesele. Jeśłi wesele będzie organizowane daleko od Twojego miejsca pracy, to na pewno wiele osób się ostatecznie nie pojawi. Na sam koniec musisz pamiętać, że absolutnie nie masz obowiązku zapraszać znajomych z pracy i nikt nie powinien się obrazić za brak zaproszenia.

Jakie osoby zdecydowanie powinieneś zaprosić?

Wesela są różne, każdy z nas ma też różne relacje z rodziną, ale mimo wszystko większość osób z rodziny zdecydowanie powinieneś zaprosić. Jeśli jednak organizujesz mniejsze, decyzja o tym, kogo zaprosić może być trudniejsza. Aby pomóc Ci zdecydować, pomyśl o tych czynnikach. Po pierwsze i najważniejsze, kim są najważniejsze osoby w twoim życiu? Twoja rodzina i twój partner to dwie grupy osób, które zdecydowanie powinny zostać zaproszone na twój ślub. Są też inne osoby, które zdecydowanie powinnaś zaprosić, jeśli są ważne w Twoim życiu. Krewni: Jeśli zapraszasz na swój ślub tylko wybranych krewnych, upewnij się, że są to ci, z którymi jesteś najbliżej. Przyjaciele: Jeśli masz dużą grupę przyjaciół, postaraj się zaprosić wszystkich, którzy są dla Ciebie ważni.

Data utworzenia wpisu:

Październik 2, 2022

Data ostatniej aktualizacji:

Styczeń 7, 2023

Autor wpisu:

Dziękujemy Ci za przesłanie zapytania!
Odezwiemy się w ciągu 12 godzin.

W ramach podziękowań odbierz skromny prezent w postaci naszego e-booku o weselnym alkoholu.