Barmix logo

Jaka wódka na wesele?

wódka na wesele

Jeśli organizujesz wesele, to na 99% będzie na nim wódka. Jeśli tak, to jaka wódka na wesele będzie najlepsza? W tym artykule poznasz najczęściej wybierane wódki wśród par młodych. Przeprowadziliśmy ankietę na grupie 440 osób za pomocą ankiet na grupach facebookowych dotyczących wesel. Z ankiety wyłoniliśmy 5 marek wódek, które uzyskały najwięcej głosów. Chcesz dowiedzieć się jakie to wódki? Przejdź niżej, a dowiesz się, które wódki są polecane przez pary młode, jaki będzie ich orientacyjny koszt oraz jakie dobrać napoje i przekąski.

Jaką wódkę na wesele wybrały Pary młode?

Wyniki głosowania:
155 (35%) – głosów na Finlandię
137 (31%) – głosów na STOCK
81 (19%) – głosów na Białego Bociana
44 (10%) – głosów na Ogińskiego
21 (5%) – głosów na Pana Tadeusza

Jaką wódkę wybrać na wesele?

  1. Finlandia – Wódka Finlandia ma wielu swoich wyznawców. Głównie dlatego, że jest po prostu dobrą wódką. Jak sama nazwa wskazuje, ta wódka jest produkowana w Finlandii. W tym przypadku alkohol powstaje ze spirytusu jęczmiennego oraz czystej wody prosto z lodowca! Sama butelka ma przypominać odwrócony sopel lodu. Co ważne butelki Finlandii posiadają dozownik. Jest to mały szczegół, ale na pewno ułatwia nalewanie. Dodatkowo sam proces destylacji jest wyjątkowy, gdyż składa się z ponad 200 etapów i trwa około 50 godzin. Dzięki temu wódka jest delikatna i łagodna. Jednak musimy pamiętać, że wesele to również spore koszty, a Finlandia należy do wódek premium. Nie każdy może sobie pozwolić na tak drogą wódkę. Sam fakt, że wódka jest importowana z Finlandii wpływa na cenę tej wódki. Co ciekawe obecnym właścicielem marki jest ta sama firma, co Jack’a Daniel’sa. Średni koszt pół litrowej butelki z portalu CENEO wynosi 32 zł.

 

  1. STOCK – Wódka prosto z Lublina. Obecnym producentem jest Brytyjska firma, która odpowiada za produkcje wielu marek alkoholi w Polsce. Ta wódka również jest delikatna i łagodna. Dzieje się tak za pomocą sześciostopniowej destylacji oraz filtracji na zimno. Ta wódka również tak jak ta, która znalazła się na pierwszym miejscu jest produkowana z jęczmienia. Wódka STOCK jest często wybierana do drinków, tak więc na pewno przyda się do naszego automatu do drinków. Więcej o tym możecie przeczytać w artykule na temat Barmix.

 

  1. Biały Bocian jest propozycją w 100% Polską. Produkowana jest w Polmosie Bielsko- Białej, który od prawie 200 lat produkuje dobrej jakości alkohole. Jest to również producent czwartej wódki w zestawieniu, czyli wódki Ogiński. Biały Bocian jest wytwarzany z mieszanek zbóż niemodyfikowanych prosto z Wielkopolski. W składzie znajduje się kukurydza, która powoduje lekko słodkawy smak. Ta propozycja posiada Certyfikat Gluten Free.

 

  1. Ogiński, tak jak Biały Bocian również jest wódką bezglutenową. Jest to nieco ostrzejsza wódka, niż Bocian. Ten alkohol jest produkowany na bazie kukurydzy. Nazwa wódki pochodzi od polskiego kompozytowa Michała Kleofasa Ogińskiego. Warto zaznaczyć, że na Polski rynku mało wódek produkowanych jest wyłącznie z kukurydzy.

 

  1. Pan Tadeusz to propozycja prosto od francuskiej firmy Pernod Ricard. Wódka jest produkowana ze spirytusu pszennego i żytniego. Ciekawostką jest to, że wódka produkowana jest od 1999 roku wraz z premierą filmu Pan Tadeusz. Produkcja znajduje się w Zielonej Górze. Połączenie tych dwóch zbóż nadaje karmelowego oraz świeżych zbóż smaku.

 

Ile wódki na wesele?

Standardowym przelicznikiem jest pół litra na osobę. Jednak ten przelicznik nie zawsze się sprawdzi! Musisz pamiętać, że każde jest inne. Na jednym piją mniej, a innym dużo więcej. 🙂 Mimo wszystko nie możesz dopuścić do sytuacji, w której zabraknie wódki. Tak więc zawsze lepiej kupić na zapas, bo na pewno się nie zmarnuje. Wódkę można też wygrać podczas różnych aktywności na oczepinach. Dodatkowo pary młode w ramach podziękowań dają wódkę na tak zwane na odchodne gościom, którzy opuszczają wesele. Należy również pamiętać o zwyczaju pożegnalnej wódki dla obsługi, dj’a czy np. zespołu weselnego. Często możemy na drodze do kościoła napotkać osoby, które zorganizują tak zwaną bramę! Do negocjacji przyda się tutaj wybrać osobę, która umie się targować, więc wybór świadka przemyślcie dwa razy. Nasza porada jest prosta. Liczymy 0.7 l. na jednego gościa, jednak wódkę należy zakupić w pół litrowych butelkach. Przy weselu, na którym będzie 100 osób, warto zakupić około 140 butelek wódki. Taki przelicznik sprawdzi się dla gości weselnych, nie zapomnij o wspomnianych oczepinach, bramie czy podziękowaniach.

Koszt wódki na wesele

Średnie ceny wódki przy 100 butelkach. Ceny są z początku stycznia 2023 roku.

 • Finlandia – 32 zł
 • STOCK – 28 zł
 • Biały Bocian – 27 zł
 • Ogiński – 28 zł
 • Pan Tadeusz – 28 zł

Różnica pomiędzy najdroższą, a najtańszą wódka wynosi 5 zł. Co ciekawe w roku 2022 ta różnica wynosiła 7 zł. W przypadku 140 butelek, o których pisaliśmy wyżej, to aż 1000 zł. Jednak pamiętaj, że są sposoby, aby alkohol zakupić taniej. Pierwszym z nich są grupy weselne na Facebooku. Wystarczy zapytać, czy nikt nie ma do odsprzedania danej wódki. Alkohol wychodzi taniej o kilka złotych od butelki. Innym sposobem jest zapytanie osoby odpowiedzialnej za organizacje przyjęcia weselnego. Jeśli lokal, w którym organizujesz wesele posiada ważną koncesję, to może on zakupić wódkę po lepszej cenie. Zniżki często są od 100 butelek. Ceny zaczynają się od 22,99zł.

Jakie napoje do wódki?

Przede wszystkim woda, a najlepiej z cytryną! Jest smaczna, posiada dużo witamin i minimalizuje ryzyko kaca. Jednak mało kto popija wodą. Do wódki proponujemy soki. Jednak ciężko znaleźć dziś 100% soki ananasowe czy np. grejpfrutowe. Po prostu zniknęły z rynku. Można więc zastanowić się nad nektarami. Po pierwsze wyjdzie taniej, więc są już plusy, a po drugie nektary są równie smaczne. Najbardziej popularne napoje owocowe są na bazie czarnej porzeczki oraz pomarańczy. Co do napoi gazowanych standardowo polecamy Pepsi/ Coca-Cola, Mirinda/ Fanta oraz 7up/ Sprite, możesz też zastanowić się nad tonikami.

Jakie przekąski do wódki?

Przekąski można podzielić na kilka rodzajów. Przecież i dla wegetarian coś się znajdzie i dla mięsożerców. Jeżeli rozmawiamy o wódce, to najbardziej popularne są śledzie, ogórki przygotowane na różne sposoby, nugetsy z kurczaka oraz grzybki różnego rodzaju. Popularne są też przekąski na ciepło. Modne ostatnimi czasami robią się co raz bardziej pizzerinki lub różnego rodzaju wypieki z ciasta francuskiego. Sprawdzają się też tutaj faszerowane jajka czy po prostu mięsne przystawki. Jeśli chcesz zabłysnąć przed gośćmi, szczególnie z poza naszego regionu, czyli Lubelszczyzny, to warto pomyśleć nad przygotowaniem mini cebularzy. Na pewno będzie to super akcent. W każdym regionie Polski znajdziemy regionalne przysmaki.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam w wyborze wódki weselnej. Jeśli myślicie nad innymi alkoholami to koniecznie zobaczcie opinie o Barmixie. Barmix to automat do drinków, który posada, aż 8 różnych menu i jest absolutnym hitem ostatnich lat.

Data utworzenia wpisu:

Marzec 19, 2022

Data ostatniej aktualizacji:

Styczeń 8, 2023

Autor wpisu:

Dziękujemy Ci za przesłanie zapytania!
Odezwiemy się w ciągu 12 godzin.

W ramach podziękowań odbierz skromny prezent w postaci naszego e-booku o weselnym alkoholu.